Aktualności

Każda podróż ma znaczenie – elektromobilność przyszłością motoryzacji

News
19/11/2021
Każda podróż ma znaczenie – elektromobilność przyszłością motoryzacji


Elektromobilność to najszybciej rozwijająca się część motoryzacji, która kładzie nacisk na ochronę środowiska i ekologię. Tempo jej rozwoju sprawia, że możemy mówić o rewolucji, która dzieje się na naszych oczach, i sprawi, że w niedługim czasie elektryfikacja stanie się przyszłością transportu drogowego.

Ponad połowa (52%) przedstawicieli kadry zarządzającej z branży motoryzacyjnej wskazuje elektromobilność jako kluczowy trend do 2030 r., wynika z badania „Global Executive Survey 2020”, przeprowadzonego przez KPMG International.

– Rozwój pojazdów o napędzie elektrycznym (akumulatorowym i z ogniwami paliwowymi zasilanymi wodorem) obok digitalizacji i autonomizacji transportu stanowi obecnie jeden z dominujących trendów na rynku motoryzacji – mówi prof. Marcin Ślęzak, dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego (ITS) i dodaje, że benefity płynące z produkcji i eksploatacji pojazdów nisko- i zeroemisyjnych nie ograniczają się wyłącznie do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza i hałasu generowanego przez transport. Uchwalona w styczniu 2018 r. ustawa o Elektromobilności i paliwach alternatywnych daje także prawny fundament dla gospodarki i firm, które budują ekosystem rynku e-mobility w Polsce – tłumaczy profesor Ślęzak.

Oferta + zachęty = zmiana

Pozytywnym zmianom w transporcie sprzyjają m.in. regulacje prawne. Przyspieszenie metamorfozy konwencjonalnych silników spalinowych w kierunku nisko- i zeroemisyjnych napędów jest rezultatem ewolucji technologicznej oraz coraz ostrzejszych norm emisji. Popularyzacji e-mobilności sprzyjają też zachęty finansowe.

– Dzięki dedykowanemu instrumentowi użytkownicy indywidualni, rodziny oraz polscy przedsiębiorcy zyskują łatwiejszy dostęp do ekologicznych technologii. „Mój elektryk” to nowy program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oferujący dopłaty do zakupu lub leasingu tego typu pojazdów, który zdynamizuje rynek elektromobilności w Polsce – mówi Artur Lorkowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). – Nasz cel to poprawa jakości stanu powietrza i środowiska, szczególnie w dużych miastach. Dlatego na potrzeby programu przeznaczyliśmy 500 mln zł w latach 2021-2026 – podkreśla Artur Lorkowski.

Ekologicznie, czyli nowocześnie

Elektromobilność to nie tylko krok ku ekologii, wspomniane zachęty finansowe czy niższe koszty eksploatacji. To także nowoczesna i przyjazna użytkownikowi technika, która jest wyznacznikiem tego, jakie będą pojazdy niedalekiej przyszłości. Wszystkie nowe modele samochodów osobowych z napędem elektrycznym mają ponadczasową sylwetkę. To nie przypadek. W celu zachowania jak najlepszej aerodynamiki, czyli minimalizowania oporów powietrza, projektanci tworzą karoserie, które w trakcie jazdy stawiają jak najmniejszy opór, a co za tym idzie, potrzebują mniej energii do jazdy.

– Pojazdy zasilane energią elektryczną kumulowaną w akumulatorach są także wyjątkowe ze względów technicznych – mówi Jan Wiśniewski, Kierownik Centrum i Analiz Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA). Przede wszystkim posiadają mniejszą liczbę części niż ich spalinowe odmiany. Dla przykładu – konwencjonalny silnik posiada ponad 2000 ruchomych elementów, a elektryczny tylko ok. 20. - Ta różnica w znaczący sposób wpływa na możliwość wystąpienia awarii. Jednostki spalinowe posiadają m.in. delikatne układy wtryskowe i filtracyjne, rozrząd i sprzęgło, które ulegają zużyciu i często kosztownej wymianie. Elektromobilni kierowcy nie muszą się oto martwić, bo prosta konstrukcja układu napędowego jest bezawaryjna i tania w eksploatacji  – dodaje Wiśniewski.

Kolejnym aspektem jest fakt, że w pojeździe elektrycznym stosuje się zazwyczaj jednobiegową i praktycznie bezobsługową przekładnię. Jest to znaczące uproszczenie biorąc pod uwagę, że współczesna skrzynia biegów posiada około 170 części, a jej żywotność określa się na około 250 tys. km. Samochody elektromobilnych kierowców nie emitują także spalin, dlatego nie potrzebują układu wylotowego. Dzięki temu nie muszą być wyposażane w kosztowne i rozbudowane układy filtrujące spalin (katalizatory, filtry cząstek stałych: DPF, FAP, selektywną redukcję katalityczną – SCR, itp.), co jest domeną nowoczesnych samochodów z jednostkami spalinowymi. Brak silnika zasilanego benzyną lub olejem napędowym zwalnia elektromobilnego kierowcę również z obowiązku kosztownej wymiany rozrządu, sprzęgła, turbosprężaki, wtryskiwaczy i innych elementów eksploatacyjnych.

Eko-drving to zysk

To, czym elektromobilność wzbogaca motoryzację to też eco-jazda, czyli styl jazdy, który pozwala na optymalizację zużycia energii oraz podzespołów samochodu.

– Dzięki stosowaniu odpowiedniej techniki jazdy możliwa jest rekuperacja, czyli odzyskiwanie energii w celu jej ponownego wykorzystania – tłumaczy Mariusz Stuszewski, instruktor i właściciel szkoły Doskonalenia Techniki Jazdy Samochodem. W przypadku EV, energia kinetyczna powstająca podczas hamowania zamieniana jest na prąd, który następnie trafia do akumulatora trakcyjnego. Odzysk energii zwiększa zasięg i wydłuża żywotność układu hamulcowego – tarcz i klocków – dodaje Stuszewski. Elektromobilni kierowcy często mogą także zwiększać i redukować prędkość za pomocą tylko jednego pedału, co pozwala w większym stopniu wykorzystywać techniki eco-jazdy.

– Na temat tego, jak wykorzystać potencjał samochodu elektrycznego w praktyce, można dowiedzieć się na edukacyjnym portalu elektromobilni.pl. To kompleksowe źródło wiedzy na temat nisko- i zeroemysyjnych pojazdów, które zawiera szereg przydatnych narzędzi, w tym kalkulatory i mapy zasięgu pojazdów bateryjnych, kosztów ładowania, porównywarkę taryfową czy emisji CO2. Portal jest także zasobny w raporty i poradniki dla każdego zwolennika elektomobilności  – mówi Łukasz Witkowski, Dyrektor Operacyjny w Polskim Stowarzyszeniu Paliw Alternatywnych.


– –

„Każda podróż ma znaczenie”, to ogólnopolska kampania edukacyjna, realizowana we współpracy z  NFOŚiGW, której celem jest podniesienie wiedzy oraz świadomości społecznej Polaków w zakresie elektromobilności, a w efekcie kształtowanie postaw ekologicznych u jak największej liczby osób. Projekt realizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.

Niniejszy artykuł został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.
Wróć do strony projektu „Każda podróż ma znaczenie"


elektromobilność EV Elektromobilni samochody elektryczne