Aktualności

„Każda jazda ma znaczenie” – trzy odcinki rozwieją elektromobilne wątpliwości

News
08/06/2022
„Każda jazda ma znaczenie” – trzy odcinki rozwieją elektromobilne wątpliwości

Jakie są różnice między klasycznym samochodem a elektrycznym? Jak z niego powinno się korzystać? Czy jest on bezpieczny? Czym jest rekuperacja?  Odpowiedzi na te pytania można usłyszeć i zobaczyć w serii specjalnie przygotowanych filmów, które są ogólnodostępne na portalu YouTube.

Pojazd elektryczny pod niektórymi względami różni się od aut konwencjonalnych. Choć ta wiedza wydaje się dość oczywista to nie zawsze tak jest. Wskazanie różnic czasami bywa problematyczne. Podobnie jest z eksploatacją. Choć w znamienitej większości auto obsługuje się tak samo, to zawczasu warto zrozumieć jego działanie, poznać obsługę oraz różnice wyróżniające go od samochodu z napędem spalinowym. Z tego względu stworzony został materiał edukacyjny „Każda jazda ma znaczenie”. Są to trzy 3-5 minutowe filmy, gdzie w prosty i szybki sposób wyjaśniono i odpowiedziano na najbardziej nurtujące pytania.

Pierwszy odcinek stanowi wprowadzenie wskazujące czym wyróżnia się auto elektryczne. To z niego dowiemy się m.in. czym jest układ wysokiego napięcia, jak jest zabezpieczony, czy auto bateryjne jest bezpieczne podczas wypadku oraz czy możemy je ładować podczas deszczu.Drugi odcinek to eksploatacyjna skarbnica wiedzy. To właśnie w nim prowadzący w przystępny sposób wyjaśnia, że obsługa pojazdu elektrycznego jest jeszcze prostsza niż spalinowego wariantu. Nie potrzeba uruchamiać silnika. Auto jest gotowe do jazdy już od samego wejścia do niego. Wystarczy po prostu wcisnąć hamulec, wybrać odpowiednie przełożenie i ruszyć. Zanim to jednak się wykona należy pamiętać m.in. o najważniejszych oznaczeniach na tablicy rozdzielczej, gdzie znajdują się takie informacje jak procent naładowania akumulatora, zasięg czy aktualnie włączony tryb rekuperacji, czyli odzysku energii.Trzeci, a zarazem ostatni odcinek z serii to praktyczne sprawdzenie zdobytej wiedzy. To właśnie w nim bohaterka serii krok po kroku, a dokładniej kilometr po kilometrze sprawdza jak jeździ się autem w pełni elektrycznym oraz jak działają poszczególne systemy dostępne na pokładzie. To właśnie tutaj pokazane jest jak tak naprawdę można regulować poziom odzysku energii i niemal nie wykorzystywać pedału hamowania. Ekspert wskazuje również, że nie zawsze trzeba korzystać z rekuperacji. Czasami lepiej jest zastosować tryb żeglowania. Dzięki tym działaniom możemy w efektywny sposób wpłynąć na realny zasięg pojazdu, wydłużając do nawet o kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt kilometrów.– Wiedza przekazana w trzech krótkich filmach to kwintesencja tego co powinno się wiedzieć o elektrycznych samochodach. W dobie transformacji napędowej edukacja stanowi najważniejszy element. Przyszli klienci muszą poznać i zrozumieć czym jest pojazd elektryczny. Wtedy jeszcze świadomiej wybiorą troskę o środowisko i jakość powietrza, którym oddychają. Dlatego w ramach kampanii „Każda podróż ma znaczenie”, powstała seria „Każda jazda ma znaczenie”. 3-5 minutowe filmy dostępne są na platformie YouTube – komentuje Maciej Gis, Kierownik Biura Komunikacji Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA).

--

Każda podróż ma znaczenie” to ogólnopolska kampania edukacyjna, realizowana we współpracy z NFOŚiGW, której celem jest podniesienie wiedzy oraz świadomości społecznej Polaków w zakresie elektromobilności, a w efekcie kształtowanie postaw ekologicznych u jak największej liczby osób. Projekt realizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych. 

Niniejszy artykuł został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych.